piątek, 5 grudnia 2008

Powitanie z puszki

Witam:) Uwierzcie mi, trudno pisać siedząc w tak ciasnej puszce, ale spróbuję. ZaczynamJ Stylistyka! Co to jest?! Czym się zajmuje? Może zanim napiszę, spróbujcie pomyśleć. Tu jest chwilka na przemyślenia(dłuższa chwilka).

Już. Oto jestem. Znowu ja:). Na czym skończyłam? Tak. Stylistyka. Zastanowiliście się czym jest?. Jeśli tak to cieszy mnie to, jeśli nie to ja wam w tym pomogę! Podam Wam teraz trzy definicje, a Wy spróbujcie wskazać tę, która dotyczy stylistyki. Zaczynamy:
1. ,, Dyscyplina językoznawcza związana z nauką o literaturze, zajmująca się wartością emocjonalno-wyobrażeniową znaków mowy ludzkiej, doborem wariantów stylistycznych , systematyzacją i interpretacją stylów ekspresji językowej’’. ( i jak? Ciężko, prawda?:))
2. A może to ta?: ,, Dział językoznawstwa zajmujący się badaniem stosunku, jaki zachodzi pomiędzy wyborem określonych form językowych a treścią emocjonalną przez nie wyrażaną’’ .
3. I ostatnia: ,, Dyscyplina z pogranicza nauki o literaturze i językoznawstwa, zajmująca się opisem, analizą porównawczą, interpretacją i systematyzacją stylów językowych; także: nauka o indywidualnych formach ekspresji językowej, oraz stylach charakterystycznych dla epok’’.
Jak brzmi odpowiedz? Która definicja wyjaśnia nam, czym jest stylistyka? Uwaga! Tak, wszystkie trzy są poprawne. Teraz najprościej, aby łatwiej było zrozumieć. Stylistyka zajmuje się stylem. Bada ona jego zjawiska, przeprowadza klasyfikacje, wyjaśnia, opisuje. Interesuje ją język pisarzy, dzieł .Czyli zdecydowanie mogę stwierdzić, że zajmuje miejsce między : nauką o literaturze oraz nauką o języku. Ma wymiar praktyczny :uczy pięknego i poprawnego wysławiania się.

Co jeszcze? Jako samodzielna nauka rozwinęła się z retoryki w XIX stuleciu . Ukształtowała się jako dziedzina językoznawstwa w początkach XX wieku.

No i tyle :)

Aaa zapomniałabym! Jeszcze mądre zdanie na zakończenie tego krótkiego wprowadzenia: stylistyka to nie tylko teoria stylu, lecz także praktyka tworzenia poprawnych komunikacyjnie tekstów, która uwzględnia cechy rodzajowe oraz funkcje właściwe określonym typom wypowiedzi.

Tyle jeśli chodzi o samo pojęcie stylistyki.

Teraz czas na naszą Asię i stylistykę w średniowieczu:). Witamy witamy:) .

Brak komentarzy: